понеделник, 27 януари 2020 г.

Допинг и антидопингов контрол

Учениците от двата класа обстойно се запознаха със същността на допинга. Допингът е начин, по който спортистите, като злоупотребяват с химически агенти, както и други видове медицински интервенции, се опитват да превъзхождат резултатите на други спортисти или да постигнат най-добри резултати в ущърб на собственото си здраве. 


В съвременният спорт генетичните заложби, тренировъчните програми, усилията вложени в тренировъчният процес, както и в последвалото спортно възстановяване често са в голяма степен изравнени и ето защо, някои състезатели се изкушават да използват препарати или забранени вещества, които подобряват краткосрочните им резултати, но в дългосрочен план са вредни или дори фатални за тяхното здраве. 


Употребата на забранени вещества не само води до анулиране на спортните им резултати, но също така нанася и щети на авторитета на спорта и неговите морални. 



След това изготвиха постери за допинга и организацията на допинг контрола по време на състезания. 



Постерите са изложени на 2-рия етаж в училище във фоайето, за да могат нагледно всички ученици да бъдат добре информирани. Участниците в проекта направиха и специално табло със Световния антидопингов кодекс за 2020, публикуван от Световната антидопингова агенция (на английскиWorld Anti-Doping AgencyWADA).

Много държави подкрепят борбата срещу употребата на допинг и забранени вещества подписвайки Конвенцията на ЮНЕСКО за Борба с Допинга през 2005 г. Основни инструменти, с които WADA организира и контролира борбата срещу допинга в спорта са Кодекса и Международните Стандарти. Повечето анти-допингови дейности се провеждат от национални анти-допингови агенции, които транспонират разпоредбите на Кодекса в националните си програми за борба с допинга чрез правилници.
Започна и провеждане на тест-анкета за допинга в класовете. Тя се състои от 6 въпроса, които проверяват знанията на учениците относно допинга, забранените субстанции в спорта и и ролята на антидопинговата дейност.

сряда, 22 януари 2020 г.

Ръководен екип на проекта

Проектът „Здравословен модел на хранене при активно спортуващи ученици 5-12 клас – ключ към високи спортни постижения“ в Спортно училище "Георги Живков" се ръководи от:


Стефан Стефанов, зам-директор спортна дейност

"Храненето при спортистите има огромна роля при снабдяване на организма с хранителни вещества. Балансираният хранителен режим влияе пряко на капацитета и възможностите за повишаване на спортните постижения, както и има роля при възстановяването след физически натоварвания."




Мирослава Петърчева, педагогически съветник

"Считам, че този проект е интересен за участниците и е от полза за цялото училище. Планираните дейности са в широк спектър и имат пряко отношение към учениците от 5 до 12 клас, които активно се занимават с различни видове спорт."





Виктория Симеонова, класен ръководител 10 б

"Като преподавател по "Химия и ООС" съм на мнение, че много от храните не са с добро качество и това оказва влияние върху здравето на човека като цяло. А при подрастващите е много важно да се подбират здравословни храни, които не съдържат консерванти, трансмазнини и други вредни за организма вещества."






Поля Панайотова, класен ръководител 11 б


"Здравословният начин на живот е реално постижим. Но това не става за един ден.Реално могат да се правят малки крачки ежедневно в тази насока. Здравословното хранене определя не само нормалния растеж и развитие на всеки ученик, но и неговата работоспособност и успех в обучението."


Петя Кънева, медицински фелдшер в здравен кабинет на Спортно училище "Георги Живков" - доброволец

"От 11 години Wellness начинът на живот и хранене е моя лична кауза. Когато разбрах, че нашето училище е спечелило участие в Националния ученически конкурс "Посланици на здравето" със собствен проект, реших да се включа, тъй като мога да споделя моя опит и познания в тази област."





сряда, 15 януари 2020 г.

Време е за екипна работа


Учениците от 10 б клас и 11 б клас с класните си ръководителите Виктория Симеонова и Поля Панайотова се запознаха с конкретните дейности по проекта „Здравословен модел на хранене при активно спортуващи ученици 5-12 клас – ключ към високи спортни постижения“, тематична група „Здравословно хранене и физическа активност“ на 15 януари от Стефан Стефанов, Мирослава Петърчева - ръководители на проекта и Петя Кънева - медицински фелдшер в училището.  

Учениците споделиха свои идеи как да протече дейността най-ефективно във връзка с учебно-тренировъчния процес. 

Учениците си разпределиха задачите до края на месец февруари. Избрани бяха ученици, които да координират работата в класовете във връзка с различните дейности, които предстои да се организират.
От 10 б: Даниел Любенов
От 11 б: Дияна Консулова

Единодушно бе решено всяка дейност да бъде отразявана в специален блог, за да може да се даде публичност на предприетите дейности.



Установихме и връзка с един от нашите партньори по проекта РЗИ - В.Търново в лицето на д-р Светлана Моминска, Началник отдел "Профилактика на болести и превенция на здравето", която с удоволствие отбеляза, че ще подпомогне нашата дейност в различни насоки. 



На техния сайт е отбелязано кои училища са се класирали в първа фаза в конкурса.https://www.rzi-vt.bg/informazia3.htm#pz
Началото е положено и екипите започват работа по проекта.

понеделник, 13 януари 2020 г.

Проект на Спортно училище "Георги Живков", град Велико Търново

Мисията на проекта „Здравословен модел на хранене при активно спортуващи ученици 5-12 клас – ключ към високи спортни постижения“ е да създаде правилни насоки за формиране на здравословен модел  за хранене сред учениците, които се занимават активно със спорт. Или просто подкрепяме мисълта на Джейми Оливър: „Всяко дете, независимо от каква среда идва, трябва да бъде научено на основните неща за храната – коя е полезна, как се приготвя, как влияе на тялото му. Тези умения са също толкова важни като четенето и писането, но някак са се изгубили в последните поколения.“ 
ЦЕЛИ НА ПРОЕКТА
  • Формиране на култура на здравословно хранене на учениците, които се занимават активно със спорт;
  • Създаване на концепцията за отговорност на човека за собственото здраве;
  • Осигуряване на учениците необходимата достоверна информация в областта на здравословното хранене;
  • Подобряване на хранителната култура на учителите, треньорите и родителите на учениците.
С удоволствие разбрахме, че сме едно от 60-те училища в България, които са допуснати до участие в XII-то издание на Националния ученически конкурс „Посланици на здравето” 2019/2020 г., иницииран в рамките на Националната програма за превенция на хроничните незаразни болести 2014-2020 г.
Конкурсът е организиран от Министерството на здравеопазването в партньорство с Министерството на образованието и науката, Министерството на околната среда и водите, Министерството на младежта и спорта, Министерството на културата, Офиса на Световната здравна организация (СЗО) за България, Българския младежки Червен кръст и Представителството на Европейската комисия в България.
Тазгодишното поредно издание на конкурса ще продължи до 10 май 2020 г., а официалното награждаване на победителите ще се проведе през месец юни. Тогава на официална церемония ще бъдат отличени авторите на 60-те проекта-финалисти. Наградени ще бъдат 9 проекта, класирани съответно на първо, второ и трето място (по З във всяка от възрастовите категории 1-4 клас, 5-7 клас и 8-12 клас; 3 проекта, класирани за поощрителни награди (по един във всяка възрастова категория).
Министерството на здравеопазването, Офисът на Световната здравна организация (СЗО) за България, Българският младежки Червен кръст и Представителството на Европейската комисия в България осигуряват по една предметна награда в категорията „Специални постижения в областта на опазване на здравето“.

50-30-20 или защо храненето е важно за подрастващите спортисти

Финалната презентация по нашия проект, която е изработена от 11 б клас, дава цялостна представа за ролята на хранителния режим за младит...